Březen 2011

Už si štěně vezeme domů

29. března 2011 v 18:13 Máme doma štěnátko-téma března/2011
Příprava domova
Než si štěňátko přivezeme, měli bychom mu jeho nový domov uzpůsobit tak, aby se v něm hned při příchodu cítilo co nejbezpečněji. Štěňata jsou velice vynalézavá a tak se snažíme odstranit vše, o co by se mohlo poranit - ostré rohy, prostory, ze kterých by se nemohlo dostat (prostor za skříní, za radiátorem). Z dosahu také odstraníme všechny kabely od spotřebičů, rádia, telefonu, počítače. Odstraníme vše nebezpečné, na co by štěně mohlo dosáhnout, např. skákáním na nábytek, jídelní stůl. Pokud chceme zamezit skákání na nábytek, který nejde přesunout, můžeme použít speciálních sprejů odpuzujících psy. Pozor dáme také na koberce, štěně je bude kousat, ale může se stát že na nich udělá i nepříjemnou loužičku. Nebezpečné jsou i pokojové rostliny. Některé druhy jsou jedovaté. Nejlepší řešení, abyste na nic nezapomněli, je prolézt celý byt po čtyřech a podívat se tak na váš byt z pohledu pejska. Snáze uvidíte, co je nebezpečné.
Doma bychom měli již mít pro štěně nachystaný pelíšek, nejlépe na klidném místě, ale zároveň takovém, aby mohlo štěně alespoň částečně sledovat chod domácnosti. Kromě pelíšku bychom měli mít nachystané i misky na žrádlo a vodu. Ještě budeme pro štěně potřebovat vodítko, obojek, kartáč a nějakou hračku.
Po příchodu do nového domova bychom neměli, alespoň ze začátku, nechávat štěně doma samotné. Už tak je pro něj dost těžké odtržení od mámy a sourozenců. Dejte mu čas, aby si v novém prostředí zvyklo a sžilo se s chodem domácnosti a jejími obyvateli.
A jak krmit štěně?
Předchozího majitele bychom se měli zeptat čím a jak štěně krmil. Na jaké granule bylo štěně zvyklé. Pokud chcete ale štěněti koupit něco lepšího nebo se vám strava nezdá vhodná, je dobré se zeptat třeba ve specializovaném obchodě. Tam vám určitě a rádi poradí jaká strava, nebo značka granulí bude vhodná pro vaše štěně. Nikdy bychom neměli kupovat stravu v hypermarketech. Přehnaně levné granule pro psy často neobsahují dostatečné množství živin, minerálů a vitamínů pro psy. Kvalitní suché krmivo obsahuje vše, co štěně potřebuje, takže není nutné dokupovat další vitamíny. Pejska krmíme podle věku a zátěže, potřebná krmná dávka by měla být uvedena na obalu.
Někteří chovatelé však žrádlo psům vaří. Vhodná je vařená rýže nebo těstoviny s masem a zeleninou. Nikdy nesolíme ani nepoužíváme koření! Je možné s vařenou stravou podávat vitamínové doplňky, ale předem bychom se měli domluvit s veterinářem. Vždy by měla mít strava pokojovou teplotu, jídlo nepodáváme ani horké, ani studené. U vařené stravy platí zásada, že méně je někdy více. V dobrém úmyslu dát svému miláčkovi to nejlepší se může stát, že ho předávkujeme a způsobíme tím více škody, než kdyby nedostal nic. Štěňátkům také můžeme dávat rozšlehaný tvaroh se žloutkem a pár piškoty. Většina štěňat tuhle mňamku miluje. Sem tam můžete koupit štěněti i kvalitní štěněcí konzervu. V letní a podzimní sezóně si pejsci rádi dojdou načesat dostupné ovoce. Jablka, hrušky, broskve, jahody, ostružiny, ryngle. Nepohrdnou ani zeleninou, třeba mrkví nebo rajčaty. Vše jim moc chutná a tak se nedivte, že vám pejsek jednoho dne vyplení zahrádku J
Může se stát, že štěně některou stravu nesnese, potom se držíme toho, co štěněti chutná. Pokud chceme přejít na jiný typ granulí, měníme je postupně přimícháním nových granulek do starých, aby si pejsek zvyknul. Při náhlé změně může trpět průjmem.
Jídlo podáváme v pravidelnou dobu a poté by měl následovat minimálně hodinový odpočinek, aby vše stačilo štěně strávit. Misku s jídlem ponecháme maximálně 30 minut. Co nedojí odneseme. Další krmení proběhne v obvyklou dobu. Štěně krmíme 3 - 4x denně, dospělé psy nejlépe dvakrát denně - ráno a večer.
Správná socializace štěněte
Jestliže chceme z pejska bezproblémového společníka, je velice důležité období mezi 7. a 12. týdnem, kdy si štěně osvojuje základní návyky. Po příchodu do nového domova mu nahrazujeme celou smečku a i psí mámu, takže je zcela odkázáno jen na nás. Vše co od nás pochytí, to dobré i špatné, si nese s sebou do života. Štěně musíme postupně přivykat na různé situace a zvuky, se kterými se bude setkávat. Vždy to ale musí být pro něj příjemný zážitek. Špatná zkušenost může vést k trvalému strachu. Štěně by se mělo setkávat s cizími lidmi, psy a různými zvířaty, aby se naučilo mezi nimi chovat.

Dneska....

28. března 2011 v 19:00 Moje kecy
Cauky.
TAk já se dneska měla fakt nic moc..
Některý lidi mě doslova SEROU...
Je to hrozný.
JInak ted se vas chystám oběhnout.Po pravdě , vůbec se mi nechce..
JInak jak je na blogu ta soutěž o nej jarní zvířatko , tak se přihlásili asi jenom
5 to by bylo ještě dobrý ale zatím mi úkoly poslala jenom jedna----
Takže přemýšlím , že byhc tu soutěž zrušila...Stejně se nikdo nehlásí..
No ještě uvidím tak půl měsíce ...

Jak si vybrat štěně

28. března 2011 v 18:17 Máme doma štěnátko-téma března/2011

Po zralé úvaze budoucího chovatele, a možná i celé rodiny, jste dospěli k rozhodnutí, že si pejska opravdu pořídíte. O tom, jaký byl měl pes být, bychom měli zvláště uvažovat!


Jak najít plemeno?
Omyly ve výběru plemen typu: "Z toho štěněte vyrostl příliš líný pes!!!" nebo opačné případy jsou příliš časté a především je to způsobeno tím, že je člověk okouzlen nějakou fotografií kterou kdesi viděl. Lidé pak dávají většinou vinu psovi nebo chovateli, u kterého si štěně vybrali. Často však nevidí chybu v sobě. Špatně si vybrali plemeno nebo na psa nebyli dostatečně připraveni. Mnohokrát se stalo, že pak takoví psi byli prodáni, dáni do útulku nebo prostě vyhozeni!

Tomuto problému je však možno předejít, pokud pečlivě zvážíme na co máme, a na co ne, a podle toho si vybereme plemeno psa. Měli bychom popřemýšlet, k čemu pejska vlastně chceme. Jako rodinného mazlíčka? Obranáře našeho domečku nebo pozemku? Společníka na dlouhé procházky, psa na výstavu nebo na agility? Plemen je kolem 400 a určitě se mezi nimi najde takové, které vám bude vyhovovat.

Psa nebo fenu?
Mnoho lidí řeší tuto otázku. Je jen na vás a vašich zkušenostech, které pohlaví pro vás bude vhodnější
Pes: dominantnější, samostatnější, mohutnější, hůř se vychovává, jeho povaha se příliš nemění
Fena: hárá zhruba dvakrát ročně, vhodnější na výcvik, mírnější, nemá sklony se toulat, při dospívání se může změnit její povaha

Průkaz původu???
Vybrali jste si plemeno a řešíte otázku jestli s průkazem původu (PP) nebo bez? Štěně s průkazem původu si většinou pořizují lidé, kteří s pejskem chtějí chodit na výstavy nebo se s ním účastnit nějakých vrcholových sportů a soutěží. Ovšem PP je určitou zárukou toho, že štěně vyroste v typického jedince. Podle předků si můžeme udělat obrázek i o jeho možném budoucím vzhledu, pracovitosti, dědičných vadách a třeba i o zdraví. Některá plemena totiž musím podstoupit vyšetření třeba jako dysplazii kyčelních a loketních kloubů apod. PP ale není zárukou že ze štěněte vyroste bezchybný jedinec! Je to jen živý tvor…
Bez PP si většinou berou pejska lidé, kteří ho chtějí jen jako domácího mazlíčka a společníka nebo nemají dostatek financí - štěňátka bývají levnější. Chovatelé takových pejsků pak nemají vůči plemenu žádné povinnosti. Nemusí štěňata nechávat nákladně vyšetřovat, nemusí být označená a někdy nejsou ani očkovaná a odčervená. Na takové chovatele nedochází kontrola, a proto se může klidně stát, že štěně se v pozdějším věku nemusí vůbec podobat svým rodičům.

Proč mé štěně nemá PP a jeho rodiče ano?Důvodů může být hned několik. Asi tím nejzávažnějším je to, že rodiče byli vyřazeni z chovu kvůli zdravotním problémům. Je třeba se podívat do průkazu původu, kde by tyto nemoci měly být zapsány. Dalším důvodem, proč někteří chovatelé neodchovávají štěňátka s průkazem původu bývá, že se jim rodiče nechtělo uchovňovat. Může to být pravda nebo průhledná výmluva. Rozdíly v podmínkách uchovnění bývají velké. Některá plemena musí mít svod, bonitaci, různá vyšetření... Jiným plemenům zase stačí jen absolvovat některou z požadovaných výstav.

A co kříženci?
Pokud jste si rozhodli pořídit křížence, nezbývá než čekat co z něj vyroste a podle znaků odhadovat, co mohl mít za předky. Štěňata odlišných plemen však mohou mít nevyzpytatelné chování.


Řešíte kam si pro štěně jet?
Způsobů jak najít správnou chovatelskou stanici je několik Můžete se podívat na internet a tam si najít chovatelskou stanici, některé chovatelské stanice mají inzeráty v časopisech pro psy, můžete se zeptat známých kteří mají stejné plemeno jaké chcete. Ale nejlepší způsob bude, když se zajedete podívat na nějakou výstavu. Tam se také můžete setkat přímo s chovatelem vybraného plemene, podívat se na jeho pejsky a třeba se ho zeptat na to, co vás zajímá nebo v čem nemáte úplně jasno. Každý správný chovatel by vám měl poradit a třeba vám i nabídne, aby jste se zajeli přímo k němu podívat. Nejenže se setkáte s dospělým psem a uvidíte, jak asi vaše štěně bude za pár let vypadat, ale třeba se také podíváte, pokud budete mít štěstí, přímo na štěňata. Kdo ví, třeba si zrovna jedno vyberete J. Pokud žádného chovatele ještě neznáte a rozhodli jste se, že si jej najděte si podle inzerátu, domluvte si nejdříve nezávaznou návštěvu. Podíváte se na štěňata a pokud se něco nebude zdát v pořádku, najdete si někoho jiného. Štěňata by měla být v čistém prostředí, s dostatečným množstvím podnětů a zvuků. Správný chovatel by se měl postarat o co největší možnou socializaci štěňat - tj. změna prostředí, různé zvuky, setkání s cizími lidmi,dětmi a různými zvířaty.

Jak si můžu vybrat, když všechna štěňata jsou tak krásná?
Máte před sebou několik štěňat a nevíte které si vybrat? Při hraní je nevyrušujte a bedlivě pozorujte, které štěně je nejživější, které je dominantní. Pozorujte jestli z vás nemají strach, zda se nestraní ostatních štěňat. Ze všech štěňat si vyberte právě to, které je nejživější a nebojí se. Bude snadnější vychovávat takové štěně, než to, které se všeho bojí.

Vybrali jste si jedno ze všech těch štěňat? Zkontrolujte jeho zdravotní stav!Zda má čisté uši, nemá v srsti roztoče a ekzémy. Dále zkontrolujte dásně, skus zubů. Oči by měly být bez výtoku. Poté je třeba zkontrolovat, jestli je štěně očkované a odčervené. Chovatel by vám měl dát očkovací průkaz psa, kde musí být veterinářem zaznamenaná očkování a odčervení.
Pokud jste se rozhodli si jedno štěně vzít, měli by jste se chovatele zeptat čím máte štěně krmit, případně na poměr složek ve vařené stravě, na doplňky stravy a vhodné pamlsky. Kdy přeočkovat a odčervit. Jaká je vhodná výchova, výcvik a pokud se chceme zúčastňovat výstav, jak bychom měli upravovat srst. Dále je třeba se zeptat na vhodný pelíšek a hračky.

Proč studovat rodokmen?

27. března 2011 v 18:15 Máme doma štěnátko-téma března/2011
S ohledem na zdraví a vlastnosti se může koupě štěněte stát téměř sázkou do loterie. Bude zdravé? Bude mít požadované vlastnosti? To se týká samozřejmě hlavně kříženců a psů bez průkazu původu. Ale ani chov psů s PP není vždy zárukou kvality…
Aby bylo minimalizováno nebezpečí, že si koupíme choulostivé nebo dědičně nemocné zvíře (přičemž mnoho dědičných nemocí se objevuje až v pozdějším věku), musíme dbát na toto:
Z hlediska genetiky jsou pracovní plemena (lovečtí, služební, tažní a závodní psi) díky lepší selekci v průměru zdravější než společenská plemena (nebo než výstavní varianty služebních plemen - typickým představitelem je německý ovčák). Jenže pracovní plemena se často méně hodí jako čistě rodinní psi. Pes potřebuje mnoho pohybu a jestliže mu nemůžete pohybové nároky splnit nebo už nejste nejmladší, je lepší dát přednost nějakému malému plemenu, které se spokojí s kratšími procházkami. Přece byste nechtěli pohybově velmi náročnému výmarskému ohaři poskytnout jen krátké procházky na samonavíjecím vodítku? Platí zásada: Čím starší či línější majitel, tím menší pes nebo pes s kratšíma nohama (kvůli krátkým nohám musí klusat i při pomalé chůzi člověka). Ovšem existují výjimky, které potvrzují pravidlo. Například malý a krátkonohý jck russell teriér je přímo hyperaktivní a vedle něj bude velký dospělý "berňáků naprostý kliďas.
Informovanost především
Pratypoví psi nemusí být bezpodmínečně dědičně nejzdravější, byli bohužel již často od své "civilizace" podrobeni obzvlášť silné úzké příbuzenské plemenitbě (páření navzájem příbuzných zvířat za účelem upevnění nějakého znaku). Proto se ještě před pořízením psa podrobně informujte od různých zdrojů (chovatelský klub, veterinář…) o zdravotním stavu příslušného plemene a o předepsaných testech chovných zvířat na nemoci a defekty. Pak budete vědět, na co se chovatele zeptat a jaká vyšetření požadovat. Jedno je však jisté: absolutní záruku geneticky zdravého psa vám nemůže dát ani ten nejlepší chovatel, protože i divoká zvířata bez jakékoliv příbuzenské plemenitby mohou, i když zřídka, být postižena dědičným defektem. Obecně lze říci, že obzvlášť problematická jsou zejména módní plemena psů a takové plemena, která byla kdysi módní.
Pokud jste už našli chovatele a prohlížíte si vrh, je vhodné vzít s sebou zkušeného odborníka na posouzení štěňat, jestliže jste v těchto záležitostech ještě laik. Pečlivě prostudujte rodokmen. Čím méně předků se vyskytuje více než jednou (nejraději samozřejmě vůbec žádný!) a v čím vzdálenějších generacích se objevují, tím lepší jsou obecně šance na životnost a zdraví (zatímco šance na pozdějšího exteriérového šampiona podle současných kritérií by mohly být menší). V rodokmenu by se také mělo objevovat co nejvíce různých názvů chovatelských stanic, pak zvíře s jistou určitostí nepochází z liniové plemenitby (vzdálená příbuzenská plemenitba). To platí zejména v případech, pokud chcete psa později použít k chovu. Například vlastnosti dobré kondice vykazují malou dědivost, lépe se zvýší nepříbuzenskou plemenitbou.
Jaké vybrat?
Pro samotný výběr štěněte naleznete na internetu i v odborné literatuře řadu článků a návodů. Je však třeba si uvědomit, že chování psa má složky dědičnosti i prostředí (zkušenost, socializace, výchova). Pes má psychický podklad, který se skládá z pudů, citů a instinktů. Nezkušené a nevychované štěně a mladý pes má sklony poddávat se bez zábran těmto svým citům a pudům. U dospívajícího psa se však tvoří psychická nástavba - výsledek zkušenosti z různých situací (musí se podřizovat starším psům atd.). Odrostlé štěně je tedy již výsledkem svých vloh a také svých zkušeností. V rámci určitých hranic můžeme výchovou a výcvikem vytvořit z většiny psů buď nebezpečné útočníky, nebo dobře přizpůsobivé rodinné psy. V ojedinělých případech se může člověku dokonce podařit vycvičit ze špice loveckého psa, nebo ohaře odvyknout loveckému pudu. Ale přesto platí, že specializovaná plemena na určitou činnost, budou ve svém oboru dosahovat nejlepších výsledků. Co jsme tím chtěli říci? Není vždy snadné odlišit vrozené povahové znaky od naučených. (Nejlépe se to daří u přibližně osm týdnů starých štěňat, která ještě nemají mnoho zkušeností, a proto jejich psychická nástavba ještě není zcela utvořena). Některé povahové vlastnosti a chování jsou silně ovlivňovány matkou při výchově a jsou málo dědivé. Výjimku tvoří agresivita a plachost, které jsou obě relativně vysoce dědivé. Proto pokud chcete mít pohodového nebojácného psa a vidíte, že jeho matka je plachá, existuje velká pravděpodobnost, že tuto vlastnost zdědí i její štěňata. U chovu s PP by se však měli velmi bojácní či agresivní zvířata z chovu vyřazovat.

Co připravit před příchodem pejska do domácnosti

26. března 2011 v 18:08 Máme doma štěnátko-téma března/2011
Rozhodli jste se, že si pořídíte pejska, zvolili jste vhodné plemeno, domluvili odběr a nyní čekáte, až si nového člena rodiny přivedete domů. Takže nastává otázka, co bude váš pejsek potřebovat nebo co budete potřebovat vy, abyste o něj mohli dobře pečovat. Zde vám nabízím základní seznam potřebných věcí, který musíte přizpůsobit plemeni, velikosti psa a podmínkám, v jakých budete pejska chovat.


Co připravit:


Miska na vodu a na žrádlo
Doporučuji misku s protiskluzovým dnem z plastu či nerezu.


Krmení
Krmení psa je rozsáhlé téma, které si zaslouží vlastní článek. V počátku je především důležité, aby štěně nebo pejsek, kterého si pořídíte, neměl náhlou změnu stravy. Pokud chcete krmit jinou značkou granulí, přidávejte nový druh krmení do původního a měňte postupně jejich poměr alespoň po dobu 14ti dnů.


Pelíšek vhodný k velikosti psa
Je dobré, aby měl pes své místo, kam jej můžete odeslat, kde se cítí bezpečně a pohodlně. Malí pejsci mají rádi košíky typu kukaň nebo podobné pelíšky, kde jsou chráněni před průvanem a cítí se bezpečně, velkým psům postačí polstrovaný pelech či deka na vhodném místě.


Vodítko a obojek (Náhubek)
V prvních dnech možná vodítko ani obojek nepoužijete, je ale dobré zvykat štěně na nošení obojku a připnuté vodítko dříve, než při první procházce. Volte typ vodících pomůcek dle velikosti psa, ev. typu srsti. Obojek pro štěně by měl být měkký, tedy polstrovaný, pro velmi malé rasy je nejvhodnější postroj, kšírky. U psů, kteří rychle rostou, kupujte věci, u kterých je možné zvětšovat velikost. I vodítko vybírejte dle velikosti psa, krysařík nemůže být voděn na řetězu stejně tak jako německá doga na tenké šňůrce. Vodítko by mělo být pevné, pohodlné do ruky. Náhubek (košík) budete potřebovat spíš pro střední a větší psy, pro cestu MHD je vyžadován u všech psů, kteří necestují ve schráně. Pro velké psy budete určitě potřebovat jeden košík na období, než pejsek dospěje, definitivní velikost pořídíte v dospělosti. Košík, pokud možno, pejskovi při nákupu vyzkoušejte.


Kleště na drápky
Na stříhání drápků používám nejraději kleště gilotinového typu, které na rozdíl od klasických kleští dráp nepáčí. U velmi silných drápů ale nejdou použít. Kleště by měly být kvalitní a ostré, aby nedocházelo k poškozování drápků "žvýkáním".


Roztok na čištění uší
K čištění uší jsou na trhu speciální roztoky, které rozpouští ušní maz a zvukovod zároveň desinfikují. Nikdy nečistěte psovi uši vodou, borovou vodou ani jakýmkoliv olejem.


Psí šampón
Šampónů určených pro koupání psa je na trhu velké množství. Vybírejte kvalitní výrobek raději za vyšší cenu, nechte si poradit od veterináře nebo přímo od chovatele. Některá plemena jsou na údržbu srsti náročnější a budete potřebovat i další psí kosmetiku, např. balzám pro usnadnění rozčesávání srsti apod.


Kartáč nebo hřeben na vyčesávání srsti
Stejně tak jako na ostatní ošetření i na vyčesávání by si měl pejsek zvykat již od štěněte. V období, kdy je štěněčí srst nahrazována vyzrálou dospělou srstí dochází k silnějšímu línání. Kvalitu hřebene nebo kartáče přizpůsobte plemeni, pro některé typy srsti se hodí vyčesávací rukavice. I nelínavá plemena, kterým je nutné nechávat srst pravidelně upravovat, je vhodné pravidelně rozčesávat.Hračky odpovídající velikosti
Pozor, už jsem viděl skákací míček (hopík), který zabil kokra, nebo skleněnku za deset tisíc...tolik stálo vyndání kuličky a následná léčba... Prevence!!! Přemýšlejte u hračky jestli a jak se bude ničit. Jak moc váš pes žere cizí nestravitelné předměty. Může mu jít doslova o život.Přepravku či cestovní tašku, pásy do auta
Pro malé pejsky budete potřebovat pro pohodlné a bezpečné cestování, ať již autem nebo MHD, přepravku nebo cestovní tašku. Nové předpisy o silničním provozu upravují podmínky, za jakých smí pes v autě cestovat, jde o bezpečnost vaši, ale i jeho. Při prudkém zabrždění či nárazu je tak pes ochráněn vymrštění do prostoru.

Jak se bude jmenovat?

25. března 2011 v 18:10 Máme doma štěnátko-téma března/2011
Jméno
Důležitou věcí je i výběr jména. Jméno by se vám mělo nejen líbit, ale mělo by se i dobře vyslovovat, obsahovat znělé souhlásky a mělo by se moci zkrátit tak, aby se dalo v případě potřeby rychle a rázně vyslovit, což později jistě oceníte.


LEDEN
ÚNOR
BŘEZEN
DUBEN
KVĚTEN
ČERVEN
1 Robin
2 Jantar
3 Jack
4 Ťapka
5 Gaston
6 Liberty
7 Sam
8 Bobeš
9 Rex
10 Amálka
11 Tristan
12 Jonáš
13 Hera
14 Brita
15 Brok
16 Zora
17 Bertík
18 Žolík
19 Ajax
20 Chico
21 Tramp
22 Bojar
23 Cipísek
24 Ralf
25 Max
26 Ambra
27 Jerry
28 Kid
29 Hektor
30 Jenny
31 Marika
1 Car
2 Flíček
3 Black
4 Lajka
5 Žeryk
6 Peggy
7 Lord
8 Nora
9 Fergie
10 Šaryk
11 Nero
12 Arleta
13 Kazan
14 Dan
15 Pišta
16 Lilly
17 Azor
18 Argo
19 Velur
20 Baf
21 Atom
22 Elsa
23 Kikina
24 Pajda
25 Dášenka
26 Líza
27 Fina
28 Cindy
1 Cesmína
2 Madame
3 Puňťa
4 Akim
5 Sally
6 Žofka
7 Bobík
8 Sára
9 Aida
10 Alík
11 Hugo
12 Babeta
13 Fox
14 Gina
15 Horác
16 Besina
17 Raf
18 Ágnes
19 Ben
20 Oskar
21 Nela
22 Majka
23 Celeste
24 Barnabáš
25 Viktor
26 Fuchsia
27 Dino
28 Rusty
29 Angie
30 Bob
31 Endy
1 Baltazar
2 Lav
3 Šotek
4 Baron
5 Fanny
6 Lady
7 Denny
8 Brixie
9 Ája
10 Čenda
11 Sisi
12 Egon
13 Astor
14 Connie
15 Fík
16 Betty
17 Jakub
18 Artur
19 Daisy
20 Tyrl
21 Sultán
22 Terezka
23 Zoro
24 Mates
25 Barcelona
26 Fredie
27 Kryštof
28 Sandy
29 Jim
30 Bria
1 Korina
2 Scott
3 Penny
4 Falco
5 Eda
6 Krista
7 Benji
8 Ron
9 Amina
10 Tar
11 Máša
12 Rambo
13 Athos
14 Chita
15 Lisbon
16 Riki
17 Karin
18 Puf
19 Aramis
20 Bára
21 Agáta
22 Puppy
23 Ciro
24 Sir
25 Bony
26 Xena
27 Alf
28 Orchidea
29 Žaneta
30 Baryk
31 Puma
1 Uran
2 Alan
3 Lup
4 Edward
5 Gejša
6 Honey
7 Wabi
8 Greco
9 Baby
10 Artuš
11 Chip
12 Astro
13 Rintintin
14 Haryk
15 Bublina
16 Hubert
17 Eliot
18 Tara
19 Míša
20 Lyra
21 Borek
22 Zuzanka
23 Saša
24 Lassie
25 Ferda
26 Asta
27 Xaver
28 Felix
29 Rasty
30 Bohouš
ČERVENEC
SRPEN
ZÁŘÍ
ŘÍJEN
LISTOPAD
PROSINEC
1 Belinda
2 Sany
3 Charlota
4 Jori
5 Cintie
6 Hakim
7 Natálka
8 Hela
9 Iris
10 Aranka
11 Rek
12 Hetty
13 Paddy
14 Cedrik
15 Kim
16 Zorka
17 Ťulda
18 Guliver
19 Jasmína
20 Ida
21 Jamie
22 Brian
23 Vendulka
24 Britt
25 Alan
26 Janka
27 Dora
28 Kačenka
29 Ašar
30 Chantal
31 Mikeš
1 Dolly
2 Gigolo
3 Lesan
4 Prima
5 Alex
6 Čikina
7 Bergeron
8 Vanessa
9 Chanel
10 Damián
11 Bea
12 Shelia
13 Kamila
14 Dixi
15 Cherry
16 Kulička
17 Roxana
18 Faun
19 Luccy
20 Aran
21 Lumpík
22 Noris
23 Regína
24 Amanda
25 Wanda
26 Katy
27 Celine
28 Albert
29 Largo
30 Kuba
31 Bak
1 Blesk
2 Pluto
3 Izabela
4 Ruby
5 Attila
6 Růženka
7 Don
8 Andy
9 Perry
10 Madeira
11 Hanny
12 Bella
13 Dája
14 Anita
15 Ela
16 Justýna
17 Ámos
18 Dorotka
19 Indy
20 Reno
21 Leo
22 Ajša
23 Marylin
24 Arči
25 Fatima
26 Gita
27 Java
28 Mona
29 Silver
30 Borek
1 Diana
2 Janek
3 Kelim
4 Spartak
5 Mignon
6 Adélka
7 Hero
8 Sabar
9 Ema
10 Viky
11 Filip
12 Tess
13 Matylda
14 Škubánek
15 Princ
16 Bibi
17 Čertík
18 Felicia
19 Eros
20 Gábina
21 Karamel
22 Ursin
23 Hasan
24 Monty
25 Judy
26 Bobina
27 Korzár
28 Jork
29 Aladin
30 Hrom
31 Erny
1 Nela
2 Kiki
3 Pepin
4 Aron
5 Hyacinta
6 Tina
7 Fido
8 Omar
9 Donovan
10 Gert
11 Otík
12 Cleo
13 Satin
14 César
15 Muf
16 Bruncvík
17 Tobiáš
18 Radar
19 Goro
20 Tim
21 Cherryl
22 Artuš
23 Molly
24 Nina
25 Valmont
26 Sorbone
27 Bucefal
28 Tracy
29 Brixi
30 Chan
1 Žak
2 Norik
3 Aneta
4 Dustin
5 Kvítko
6 Danny
7 Charles
8 Gero
9 Hvězda
10 Amadeus
11 Nelson
12 Jonatán
13 Filipes
14 Kelly
15 Porthos
16 Miki
17 Arina
18 Paris
19 Smaragd
20 Harry
21 Smokey
22 Perla
23 Goja
24 Mikuláš
25 Chris
26 Karo
27 Sia
28 Batul
29 Dick
30 Tonny
31 Ed

dnesek...

24. března 2011 v 19:05 Moje kecy
Ahojky sb.
TAkuž jsem vás oběhla..Jak jsem miule psala , že už jdu pracoat na dessu , tak už ho mám hotovej..Ale moc se mi nelíbíb a tak ho asi udelam znovu :D
No uvidim.
Jinak dnesek byl celkem supr...
Ale teda Canis uz by se mohla vratit do skoly.Už se mi po ní stýská!!!!!
Všechno dneska byloí fajn až na jednu výjimku:písemka z fyziky..
Odpolko jsem byla s Kejtou...Ktera se už vrátila na svůj blog z toho mám velkou radost:D
A pak za náma na stezku přijela Tuta i s jejím psem Baddy¨m.
Ted jsem si doma dávala vajíčkovou pomazánku...BYla dobrá.
TAk se zatím mějte pp...

Které štěně si vybrat?

24. března 2011 v 18:02 Máme doma štěnátko-téma března/2011
Jedete se poprvé podívat na vrh štěňat, že kterého si budete vybírat svého budoucího pejska? Přemýšlíte, které si zvolit? Proč raději tohle, a ne jeho brášku? Zkuste si udělat testy podle Campbella, třeba vám s rozhodováním pomůžou. Kdo je vymyslel? William Campbell - jeden ze zakladatelů americké Společnosti pro veterinární etologii. Jako první zpřístupnil široké veřejnosti povahové testování štěňat. Je autorem knihy Behavior Problems in Dogs (Problémy v chovaní psů).Příprava Štěně, které chcete testovat, by mělo být s vámi o samotě a vy byste se přitom měli tvářit co možná nejvíc "neutrálně". Pejsek by neměl být starší než sedm týdnů (v tomto věku ještě podléhá instinktům a nepoznamenal ho vliv člověka. Jak říká Campbell, "obrysy jeho charakteru se začínají projevovat až ve věku kolem tří a půl měsíce. Jde zejména o projevy dominance (nadřazenosti), submisivity (podřízenosti) a nezávislosti. Testy se soustřeďují právě na tyto tři charakteristiky." Uchopte štěně do náručí a odneste ho na místo, které nezná a kde ho nebude nic rušit (například procházející lidé nebo zvuky.) Pozor: nesmí slyšet své psí sourozence!


1. Test potřeby sociální komunikace aneb: Bude družný? Posaďte štěně doprostřed prostoru, který jste pro tento test zvolili, vzdalte se od něho několik metrů a sedněte si do dřepu proti němu. Tleskněte (mírně) a pozorně sledujte, jak bude reagovat. Údaje si zaznamenejte do tabulky (na konci článku)

- Jestliže k vám štěně přiběhne s ocáskem vztyčeným nahoru, snaží se na vás vyskočit a třeba vám i okusuje ruce, zakroužkujte si u tohoto testu písmeno A. Snadno k vám přilne.

- Blíží-li se k vám bez zaváhání a má při tom zvednutý ocásek, zapište si B. Prokazuje smysl pro družnost, důvěřuje vám a je ochotno vás následovat.

- Pokud se k vám blíží s ocáskem staženým dolů nebo mezi nožkama, poznamenejte si písmeno C. Chybí mu sebevědomí a důvěra. - Zamíří-li k vám váhavě, zapište si D. Má sklon k nezávislosti.

- Zůstane-li na svém místě, pište si E. Projevuje zřetelnější nezávislost nebo je to pasivnější jedinec.2. Test schopnosti vás následovat Vstaňte a pomalu se od štěněte vzdalujte.

- Pokud vás ochotně následuje, vrtí ocáskem a třeba se vám dokonce snaží zakousnout do bot - pište si A. Už teď je vám oddané. Je srozuměno s tím, že jste od této chvíle jeho pánem.

- Klidně vás následuje - zakroužkujte si B. Pejsek vám důvěřuje, je ochoten vás přijmout. - Jde za vámi bez valného nadšení. Píšete C. Projevuje jistou zdrženlivost v ochotě vás následovat.

- Následuje vás, ale trochu při tom váhá, ocásek má dole - D. Má vrozenou jistou nezávislost, jeho výchova bude muset být velmi důsledná.

- Zůstává na místě anebo zamíří jiným směrem - píšeme E. Projevuje nezávislost, jeho budoucí výchova bude velice obtížná. (V tomto posledním případě se mohlo stát, že si nevšiml, jak se vzdalujete, měli byste test ještě zopakovat. Pokud bude výsledek stejný, máte před sebou bezpochyby jedince značně nesoustředěného, kterého nebude snadné vychovat.)3. Test podřízenosti Položte štěně na záda, packami vzhůru, a chvilku ho přidržte, že ho rukou lehce stlačujete na hrudník. (Je známo, že psi sami mezi sebou prokazují svou podřízenost právě tak, že odhalí břicho. Stejně se zachová poražený soupeř v souboji, aby dal tímto způsobem najevo, že přijímá nadřazenost vítěze.)

- Štěně se bráni ze všech sil, dokonce se snaží vás kousnout. Píšete si písmeno A. Máte před sebou silného jedince s nímž nemusí vše probíhat hladce.

- Pejsek se zmítá, snaží se uniknout z vašeho sevření. Písmeno B. Jde o vyhraněného jedince, který by měl mít rozhodného a pevného pána.

- Štěně se kroutí a vrtí, aby se vám vysmeklo, ale pak se podřídí. Zaznamenejte si C. U tohoto pejska bude třeba větší trpělivosti a maximální důslednosti.

- Štěně si to od vás nechá líbit, možná vám začne dokonce olizovat ruce. Píšeme si D. Tenhle psík má klidnou povahu a při učení bude dobrým žákem.


4. Test dominance (nadřazenosti) Otočte pejska bříškem k zemi a jedním prstem ho hlaďte od vrcholku hlavičky k ocásku. Tento test umožňuje určit stupeň submisivity (podřízenosti) štěněte.

- Je nespokojený, snaží se vás kousnout. Písmeno A. Nebude zcela snadné ho vychovat, bude mít sklony k toulání.

- Zlobí se, protestuje, pokouší se vám packou oddálit ruku. Písmeno B. Je to jedinec, kterému budete muset vnutit svou vůli.

- Trochu se brání, ale pak se pokusí vám olíznout ruce. Píšeme si C. Projevuje se jako poměrně nezávislý jedinec.

- Otočí se na hřbet a olizuje vám ruce. Zaznamenejte si D. Už nyní částečně přijímá vaši nadřazenost.

- Nereaguje - písmeno E. Je to velmi poddajný jedinec, bude se snadno vychovávat.5. Test hrdosti (nazývá se též testem dominance ve zdvihu) Zvedněte psíka tak, že leží na břichu - na vašich dlaních, ruce máte přitom spojené prsty. Psí nožky jsou tedy ve vzduchu bez opory. Takto setrvejte asi třicet vteřin - je to pro něj velmi nepříjemná situace.

- Brání se ze všech sil, kouše kolem sebe a vrčí. Píšeme si A. S tímhle pejskem byste mohli mít lecjaké problémy.

- Brání se vydatně. Zaznamenáme si B. Bude třeba větší přísnosti.

- Pokouší se vymanit z nevýhodné pozice, ale neprojevuje se při tom útočně. Písmeno C. Při výcviku u něho můžete občas narazit na projevy nedůvěry.

- Vůbec se nebrání. Písmeno D. To je pejsek, jehož jediným přáním je být vám oddaný. Jakmile provedete všechny tyto testy (každý trvá asi třicet vteřin), pohlaďte pejska, pochvalte ho, a teprve potom ho vraťte jeho matce. Nyní můžete začít analyzovat výsledky testu.VÝSLEDKY:

Převaha písmena A znamená, že tento jedinec je hůře ovladatelný, nerad se podřizuje a má sklon k agresivitě. Rozhodně vyžaduje přísného a důsledného pána. Nedoporučuje se lidem, kteří mají malé děti, ani starším osobám.

Dvakrát až třikrát písmena A a B: štěně nelze rovněž doporučit rodinám s menšími dětmi a starším lidem. Pokud se ale jeho pánem stane osoba, která umí prosadit svou vůli, může z tohoto psa vyrůst vynikající hlídač.

Převaha písmena B: Temperamentní jedinec, který má sklon k nadřazenost. Při dobrém vedení je schopen vydat ze sebe všechno a stát se přeborníkem v některých disciplínách. Přesto byste měli z jeho blízkosti vyloučit malé děti.

Převaha písmena C: Jde o štěně, které se dobře přizpůsobuje každé situaci, každé rodině, včetně dětí i starších osob.

Dvakrát či třikrát písmeno D s jedním či více E: Je to poddajný jedinec, který se v budoucnu rád podřídí. (To však neznamená, že jde o ideálního psa, mohl by být i nesoustředěný, někdy až apatický.) Hrozí u něho, že by mohl patřit k těm, co neustále vyžadují hlazení a chválení, protože jim chybí dostatek sebevědomí. Je to vhodný pes pro osamělou osobu.

Převaha písmen D s písmenem E v testu dominance: Pes, jehož socializace (vřazení do společenského života) se nemusí obejít bez potíží, a proto bude vyžadovat velice zodpovědný výcvik. Pokud toto štěně získalo navíc písmena A nebo B, mohlo by se později projevovat při sebemenší příležitosti agresivně. Pokud se písmeno E v 5. testu kombinuje spíše s písmeny C a D, jeho útočnost se může proměnit v přehnanou bázlivost.

Závěr: Berte v potaz, že jsou tyto testy pouze orientační a rozhodně nejsou jednoznačné! Z jejich výsledků lze vyvodit jen jakési měřítko při posuzování povahy štěněte. Jak se pes bude chovat k vám a dalším jedincům svého druhu, záleží především na výchově a socializaci!!! Takže: I když si svého budoucího pejska nejspíš stejně vyberete podle sympatií (nebo lásky na první pohled), můžete si ho trochu otestovat

Než si pořídíte psa

23. března 2011 v 17:53 Máme doma štěnátko-téma března/2011
Koupit si psa je jediný způsob, jak za peníze získat lásku, řekl kdysi G. B. Shaw. S jeho slovy nelze než souhlasit, ale než k samotné koupi přistoupíte, trochu se zamyslete. Budete mít dostatek času a financí, abyste péči o živého tvora zvládli? Co všechno je nutné předem zvážit? Jak si vybrat štěně? Pokud vás trápí podobné otázky, pak čtěte dále…


Čas: Pes jakéhokoliv plemene bude mít nároky na čas (některá plemena více a některá méně, ale všechna váš denní režim ovlivní). Pokud chcete, aby váš vztah bych uspokojivý, budete muset svému psu věnovat několik hodin denně (venčení, krmení, péče o zevnějšek, péče v případě nemoci atd.)

Finance :Pes bude mít nároky i na vaší peněženku, dobře zvažte, jaké jsou vaše finanční možnosti. Například krmení menšího psa vyjde levněji než velkého. Všichni ovšem potřebují zdravotní péči, platí se za ně poplatky státu apod.


Bytové podmínky: Vybírejte plemeno také podle toho, kde a v jakých podmínkách bydlíte.


Váš způsob života :Pes je tvor velice tvárný a přizpůsobit se životnímu stylu rodiny mu nedělá velké potíže, přesto i tento aspekt je třeba brát do úvahy. Pokud jste od rána do večera v práci a ještě máte k tomu vedlejší zaměstnání, pak by nebylo vhodné pořizovat si psa. Sportovní lidé by si k sobě měli vybírat temperamentní psi a naopak lidé pohodlnější by měli volit společenská plemena méně náročná na pohyb.


Vztah k ostatním členům domácnosti :Je dobré zvážit, kdo se o psa bude v první řadě starat a jak pes ovlivní život ostatním členům rodiny. Je možné, že někdo si zvíře třeba nepřeje, případně někomu může zkomplikovat zdravotní stav (alergie).

Délka života :Psa si pořizujeme na 10 a více let, není tedy jen chvilkovým koníčkem!

Jak si vybrat štěně? Když už jste se rozhodli, že si pejska opravdu pořídíte, musíte promyslet další aspekty…

Psa, nebo fenu ? To je velice individuální, záleží na tom, co komu vyhovuje. Fenky bývají jemnější, komunikativnější, musíte počítat s háráním 2x do roka, pokud budete chtít odchovat štěňata, je třeba si to dobře promyslet a případně se poradit se zkušeným chovatelem, co to obnáší. Pes bývá tvrdší, pracovitější, odpadají problémy s háráním, ale zase ho lákají háravé feny a procházky i v tom nejhorším nečase musí být trochu delší.


Štěně, nebo raději dospělého psa? I zde jsou mnohá pro a proti. Výchova štěněte je náročná, období loužiček nějakou dobu trvá, také se musí počítat s destruktivním potenciálem štěněte. Na druhou stranu je v tomto období pes nejtvárnější a můžete si ho vychovat k obrazu svému. Dospělý pes nepotřebuje tak intenzivní péči, nebývá tak ničivý, ale zase má již své návyky a zkušenosti, které mohou někdy dělat problémy opři sžívání s novým prostředím a novou smečkou. Čistokrevného psa s průkazem původu, nebo psa bez "papírů"? Pokud máte jasnou představu, jakého psa chcete, jaké vlastnosti od něj očekáváte, pak je dobré volit čistokrevného psa s průkazem původu. Tak máte největší záruku toho, že z roztomilého štěněte vyroste opravdu pes, jakého očekáváte a chcete, a že bude odpovídat vybranému plemeni. Jestliže chcete ušetřit a zvolíte psa čistokrevného bez PP, vystavujete se nebezpečí, že vám z něj vyroste něco, co třeba nebude zcela odpovídat vašim představám, případně že bude psík zatížen nějakou vadou, pro kterou byl například jeden z rodičů vyřazen z chovu.


Jak vybrat chovatele? Vybrali jste si plemeno a nyní se poohlížíte po vhodném psím miminku? Nejprve si stanovte svůj cíl - rozhodněte se, co chcete s pejskem dělat. Je zbytečné kupovat si štěně tzv. show kvality, tedy s nejvyššími výstavními předpoklady, když vás výstavy nelákají a chcete ho jen tak pro radost. Pokud chcete pejska na práci, nebudete si vybírat výhradně exteriérovou linii, jestli máte výstavní ambice, nepořídíte si štěně po rodičích v typu, kteří už dnes není moderní atd. Přesto doporučuji vybrat si kvalitní štěně. Můžete třeba změnit názor, tak abyste neměli zavřené dveře... Bez průkazu původu se nemůže pejsek zúčastňovat výstav ani některých zkoušek lovecké kynologie a podobně. V záplavě inzerátů můžete snadno narazit na tzv. "puppymill" tedy mlýn na štěňata. I chovatelé štěňat s PP mohou být někdy "množiteli", kteří chovají psy jen za účelem zisku a pravá podstata chovatelství jim zůstává utajena. Většinou je podle hovoru v telefonu nepoznáte, odhalíte je až při osobní návštěvě. Najděte si chovatele co poskytuje "chovatelský servis" a nezávaznou návštěvu. Každý z nás, ať už plánuje štěně na výcvik nebo výstavy, chce především zdravé zvíře, řádně socializované a dobře živené. To je nejdůležitější požadavek. Vybíráte-li štěně podle inzerátů, vyžádejte si nezávaznou osobní návštěvu ještě před odběrem štěněte. Chovatel, který nemá co skrývat, vám rád předvede miminka a pochlubí se jimi. Můžete tam přijet prakticky kdykoliv, vidíte, v jakých jsou podmínkách, jak se jim daří, jaký mají kontakt s lidmi atd. Nejsnazší cesta, jak najít slušného chovatele, je dát na doporučení některého ze seriozních chovatelů. Je vhodné zajít se podívat na nějakou chovatelskou akci, pozorovat, jak se kdo ke svým psům chová (například, kdo nedá celý den na výstavě psovi ani misku s vodou, nebude patrně ani překypovat péčí o svůj vrh) a i na základě toho je oslovit. Na výstavě si prohlédněte prezentované psy, vybírejte, jaký by se vám domů líbil a dejte se s chovateli do řeči, většinou vám rádi řeknou, kde jsou právě štěňata, zda mají nějaká, jestli jejich - vám sympatický - pes kryl a kde má štěňata atd. Zkrátka vybírejte, sledujte, nespěchejte. Pamatujte, že si vybíráte životního kamaráda na 12 let svého života!


Jaké si vybrat to pravé? Pokud jste si štěně rezervovali dostatečně dopředu, můžete mít "právo první volby". Jestliže si jedete pro psa a běhá před vámi šest nádherných kuliček, lituji vás… Vybrat to nejlepší je velmi složité a v osmi týdnech není jisté vůbec nic. Důležité je, aby štěně mělo zuby v nůžkovém skusu, je-li to pejsek, tak spuštěná varlata. Ostatní musíte už vybírat podle toho, co od psa očekáváte. Chcete-li ho na výcvik, budete sledovat především povahu, chcete-li ho pro chov, budete hledat takové, které má nejvýraznější znaky vašich požadavků na exteriér, chcete-li štěně na mazlení, dáte na city… Zkrátka výběr štěněte je složitá věc. Nejlepší asi je, když si sednete s chovatelem mezi pejsky a dlouho je pozorujete. Některý z nich vám učaruje natolik, že po něm prostě šáhnete a už ho nepustíte. Návštěva u chovatele Dohodněte si před odběrem návštěvu u chovatele a mějte na paměti, že poctivý člověk nemá co skrývat! Chtějte vidět prostředí, kde štěňátka vyrůstají, kde se narodila, zda jsou v čistotě, nepáchnou, neteče jim z očí, nebojí se lidí atd. Nikdy si nenechte štěně odněkud přinést! Běžte se podívat, kde se váš drobek narodil a kde dorostl, než jste si pro něj přišli. Nepřebírejte štěně přes plot! Nedůvěra se vyplácí… Pokud narazíte na chovatele, který má třeba ve sklepě přepravky a v nich bez světla žijí štěňata i feny, raději se otočte se a už se tam nevracejte… Záloha Někteří chovatelé zálohu na štěně berou, jiní ne, je to jistota obou stran - pro vás, že vám ho neprodá, pro chovatele, že ho má najisto zadané. Výše zálohy a její vratnost je zase jen dohodou chovatele a budoucího majitele. Rozhodně byste si měli vyžádat v případě placení zálohy doklad, kde bude podchyceno vše - tedy kdo, kdy a s kým smlouvu uzavřel, co je předmětem smlouvy, zda je záloha vratná, nebo nevratná a za jakých podmínek. Vše by mělo být jasně stanoveno. Podepište kupní smlouvu Prvním dokumentem, který dostává majitel do ruky společně se štěnětem, je kupní smlouva. Ta je podepsána na základě dohody obou stran a je tedy nutné, aby i nový majitel se vším ve smlouvě souhlasil. Když se vám nebude něco zdát, raději situaci řešte ještě předtím, než smlouvu podepíšete. Nebojte se poradit nebo v případě nevýhodných podmínek štěně odmítnout. Smlouva může být v zásadě velmi strohá, nebo naopak velmi obsáhlá. Rozhodně vždy přemýšlejte a nejednejte unáhleně.

Dnešek byl super

22. března 2011 v 19:12 Moje kecy
Ahojky sb..
TAk jak ste se dneska měli??
Já úplně super...Až na to , že dneska ve škole nebyla jedna dobrá kamoška..Včera si udělala něco s bokem a nemůže se hejbat :D
JInak ve škole to celkem ušlo..
Celkem i dost rychle to uteklo , trakže super.JInak dneska jsme byla na vyndavání stehů u doktorky..Protože jak jsme byly
o prazdninách v alpach tak jsme si trochu rozbila hlavu a musela jsme jit na šití.,
A taky jsme měli dneska ve škole den vody,,,Každej měl mít na sobě něco modrýho a tak jsme si na sebe vzala nějaký modrý triko a srala jsem na ně..
Odpolko jsme se s kamoškama domluvili , že se půjdeme projít na stezku.
Bylo uplne super počasí..
Slunicko svitilo a bylo hrozne teplo..
Tak jsme si vzala trictvrtaky , tilko a sla jsem na misto srazu.
TAk jsme se vsichni sesli a pak sjme sli na stezku..
BYlo to fajn..Pekne jsme pokecali..Skoda , že jedna kamoska nešla...Je to ta co si udelala neco s tím bokem :D


TAk ja jdu rychle obehnout apak se asi pomalu pustim do dessu na priste..

Potřeby štěněte

22. března 2011 v 17:48 Máme doma štěnátko-téma března/2011
1)Pelíšek: Aby se štěně cítilo v novém domově bezpečně, potřebuje svůj vlastní pelíšek, kde bude v klidu a nerušeně odpočívat. Umístěte ho na teplém místě bez průvanu, pokud možno tak, aby štěně mohlo sledovat dění v bytě.


2) Misky na krmení a vodu: Štěněti připravte zvlášť misku na krmení a zvlášť na vodu. Umístěte je tak, aby k nim mělo štěně volný přístup. U větších plemen je i vhodné použít misky s nastavitelnou výškou.


3) Obojek, vodítko: Štěně by si mělo brzy po odstavení začít zvykat na lehký obojek, který musí mít přiměřenou velikost, aby ho neškrtil, ale nesmí ani sám sklouznout. Štěně rychle roste, proto obojek často kontrolujte, aby jej neškrtil. Na obojek a vodítko můžete štěně navykat i doma.


4) Hračky: Připravte štěněti vhodné hračky a naučte je si s nimi hrát. Nebude pak kousat do zařízení bytu a vašich bot. Štěně s trochou vaší důslednosti velmi rychle pochopí, co patří mezi jeho hračky a s čím si hrát nesmí. I když samozřejmě existují demoliční specialisté…


5) Krmivo: Předem mějte připraveno krmivo, kterým chcete psa živit. Obzvlášť ve štěněcím období je nutné psa krmit kvalitním krmivem, které mu pomůže ke správnému vývoji kostry, svalů a celkovému zdraví. Vždy vybírejte krmivo odpovídající velikosti a věku vašeho psa. Nikdy psa nepřekrmujte - hrozí zdravotní problémy. Pokud se rozhodnete psovi vařit, zamyslete se nad vitamíny a minerály, které do krmiva budete přidávat. U suchých krmiv je někdy vhodné krmivo předem namočit, ale to pouze v případě, že pes svou dávku sní hned a zbytky se v misce nebudou kazit.


6) Pomůcky pro péči o srst, oči, uši, drápy a zuby: Štěně byste měli od počátku navykat na péči o srst, prohlížení uší, zubů atd. U hřebenů, kartáčů a šamponů vyberte takové pomůcky, které budou vyhovovat srsti vašeho psa. Psa nekoupejte příliš často. Naopak pravidelně kontrolujte stav uší, zda se v nich netvoří nějaký zánět. Kontrolou uší, zubů atd. připravujete psa nejen na výstavy, ale i na pravidelné prohlídky u veterináře.Ostatní: Další věci, které budete pro svého pejska potřebovat, zjistíte časem. Je to například identifikační štítek nebo pouzdro na jméno a adresu, který se připevňuje k obojku. Je dobrý v případě, že se vám pes zaběhne (přes veškerá tetování a čipování to může urychlit pejskovo nalezení). Další důležitou věcí je lékárnička první pomoci nebo přípravky proti klíšťatům a blechám. Jestliže plánujete se psem cestovat např. autobusem, bude časem potřebovat vhodný náhubek. Do auta zase budete muset pořídit bezpečnostní pás nebo třeba přepravní box, aby pes neměl cestou možnost volného pohybu po automobilu.

První jarní den

21. března 2011 v 20:16 Moje kecy
Ahojky sb..
Dneska fakt obihat nebudu , protože jsme tady jenom na skok..
JIak dneska už je konečně jaro..
U mnas v pardubicich bylo uplne nadherne...
JInak moc vsem dekuju kdo byl vcera na mem blogu..Mel jsme totiz navstevnost 40...
ZA vcerejskem..a tomu sme se hrozne divila..vetsiunou ma 40 na celej tejden..
No na ty ostatni dny se radsi ani nekoukejte :D


Navstevnost za minuly tyden (14.3. 2011 - 20.3. 2011) je:
Pondeli: 1
Utery: 2
Streda: 7
Ctvrtek: 4
Patek: 10
Sobota: 7
Nedele: 40

Celkem: 71

První dny štěnátka

21. března 2011 v 17:46 Máme doma štěnátko-téma března/2011
První dny v novém domově jsou pro další vývoj štěněte velmi důležité, proto pejskovi poskytněte dostatek pozornosti a péče. Přineste ho do nové domácnosti v době, kdy zde není mnoho lidí a nechte ho, ať si vše samo prohlédne. První dny může trpět pocitem odloučenosti od matky a sourozenců, je dobré u něj zůstat co nejvíce, neopouštějte ho na delší dobu. Štěněti připravte teplý košík nebo pelíšek na místě, kde není průvan. Uvnitř by měla být deka, která se dá snadno vyprat.

Téma měsíce(na tomhle blogu)

20. března 2011 v 12:00 Máme doma štěnátko-téma března/2011
Napadlo mě , že když je to jaro tak si myslím , že jaro je čas štěnátek,koťátek atd.
Ta jsme vytvořila rubriku Máme doma štěnátko..
Budoui tam různý články a vychově,první dny štěnátka,o výběru krmiva atd...

Zvířecí poradna

19. března 2011 v 11:45 Ostatní
Ahojky.
Tak mě napadlo , že by tady na blogu mohla být taková menší zvířecí poradna.
Určitě vám nemusím psát jak to probíhá v blogové poradně.
Normálně sme napiště problém nebo dotaz a já nebo možná moje SB vám odpovíme ....


Počasí se zcvoklo

18. března 2011 v 18:33 Moje kecy
Ahojky.
TAk dneska mi fakt připadá , že ten kdo řídí počasí se zbláznil..
Je 18. března a normálně u nás v Pardubicích sněží.No připadá vám to normální??Mě teda ne..
Jinak dneska jsem už oběhla..
Těd budu ještě na blogu tak klidně pište :D

Přihláška do SONJM(soutěž o nej jarního mazlíka)

18. března 2011 v 11:35 Soutěže

Ahojky.
Tak tady je ta soutěž.Vím asi to není žádná pecka ale nic moc jinýho mě nenapadlo:D
A myslím , že je to takový jarní tak by to snad mohlo jít :D


Soutěž bude mít 4 kola..
1.kolo-začáteční (tam bude něco o vás a o vašem mazlíkovi)
O vás:
Jméno:
Věk:
Nej barva:

O vašem mazlíkovi:
Jméno:
Druh zvířete:
Nej hračka:
Nej jídlo:
+fotka


2.kolo-Jaro a váš mazlík (napíšete mi alespoň 6 vět o tom jak váš mazlík prožívá jaro)
3.kolo-Jarní fotka (normálně mi pošlete jakoukoliv jarní fotku)


4.kolo-Váš mazlík s kamarádem(pošlete mi fotku kde je váš mazlík s jeho kamarádem)
Úkoly mi budete posílat na email dzem.fasselova@seznam.cz
pravidla:
Aby soutěž začala potřebuju aby se vás zůčastnilo nejmíň 5.
Soutěž začne až 5 z vás mi na email pošle všechny úkoly(protože nechci aby někdo vypadával v průběhu soutěže , kvůli tomu , že neposlal úkol)
Ceny:
1.místo-diplomek+ klikačka
2.místo-diplomek+ klikačka
3.místo-diplomek+ klikačka
Ostatní:diplomek pro každého zvlášť
Tak snad je vám všechno jasný...:D

Odpozastavuju blog

17. března 2011 v 14:00 Důležité
Ahojda..
Tak už jsme zpět a tím pádem odpozastavuju blog...
Už mě napadlo jaká tady teda asi bude soutěž..Snad se vás přihlásí hodně :D

klikacka

16. března 2011 v 15:40 O blogu

cc

Pozastavuju

1. března 2011 v 17:22 Důležité
Musim pozastavit, protože jedu pryč.
Pozastavuju na 14 dní, takže nebudu obíhat a Sb mě taky nemusí...