Potřeby štěněte

22. března 2011 v 17:48 |  Máme doma štěnátko-téma března/2011
1)Pelíšek: Aby se štěně cítilo v novém domově bezpečně, potřebuje svůj vlastní pelíšek, kde bude v klidu a nerušeně odpočívat. Umístěte ho na teplém místě bez průvanu, pokud možno tak, aby štěně mohlo sledovat dění v bytě.


2) Misky na krmení a vodu: Štěněti připravte zvlášť misku na krmení a zvlášť na vodu. Umístěte je tak, aby k nim mělo štěně volný přístup. U větších plemen je i vhodné použít misky s nastavitelnou výškou.


3) Obojek, vodítko: Štěně by si mělo brzy po odstavení začít zvykat na lehký obojek, který musí mít přiměřenou velikost, aby ho neškrtil, ale nesmí ani sám sklouznout. Štěně rychle roste, proto obojek často kontrolujte, aby jej neškrtil. Na obojek a vodítko můžete štěně navykat i doma.


4) Hračky: Připravte štěněti vhodné hračky a naučte je si s nimi hrát. Nebude pak kousat do zařízení bytu a vašich bot. Štěně s trochou vaší důslednosti velmi rychle pochopí, co patří mezi jeho hračky a s čím si hrát nesmí. I když samozřejmě existují demoliční specialisté…


5) Krmivo: Předem mějte připraveno krmivo, kterým chcete psa živit. Obzvlášť ve štěněcím období je nutné psa krmit kvalitním krmivem, které mu pomůže ke správnému vývoji kostry, svalů a celkovému zdraví. Vždy vybírejte krmivo odpovídající velikosti a věku vašeho psa. Nikdy psa nepřekrmujte - hrozí zdravotní problémy. Pokud se rozhodnete psovi vařit, zamyslete se nad vitamíny a minerály, které do krmiva budete přidávat. U suchých krmiv je někdy vhodné krmivo předem namočit, ale to pouze v případě, že pes svou dávku sní hned a zbytky se v misce nebudou kazit.


6) Pomůcky pro péči o srst, oči, uši, drápy a zuby: Štěně byste měli od počátku navykat na péči o srst, prohlížení uší, zubů atd. U hřebenů, kartáčů a šamponů vyberte takové pomůcky, které budou vyhovovat srsti vašeho psa. Psa nekoupejte příliš často. Naopak pravidelně kontrolujte stav uší, zda se v nich netvoří nějaký zánět. Kontrolou uší, zubů atd. připravujete psa nejen na výstavy, ale i na pravidelné prohlídky u veterináře.Ostatní: Další věci, které budete pro svého pejska potřebovat, zjistíte časem. Je to například identifikační štítek nebo pouzdro na jméno a adresu, který se připevňuje k obojku. Je dobrý v případě, že se vám pes zaběhne (přes veškerá tetování a čipování to může urychlit pejskovo nalezení). Další důležitou věcí je lékárnička první pomoci nebo přípravky proti klíšťatům a blechám. Jestliže plánujete se psem cestovat např. autobusem, bude časem potřebovat vhodný náhubek. Do auta zase budete muset pořídit bezpečnostní pás nebo třeba přepravní box, aby pes neměl cestou možnost volného pohybu po automobilu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama