Téma měsíce:cestování se psem-jak cestovat

14. června 2011 v 16:42 |  Téma měsíce
lidem bývá krušno v dopravních prostředcích. Psi mají tu nevýhodu, že nechápou, co se děje a jak dlouho to potrvá. Snažte se jim cesty co nejvíce zpříjemnit. Pro střední a velká plemena by bylo nejradostnější cestování po svých, vedle kola nebo v zápřahu. Samozřejmě v rozumné míře. Ale pokud neplánujete jen výlet a potřebujete je převézt, musí nutně nastoupit na scénu dopravní prostředky.
Asi nejpříjemnější je pro psa vlak. Nebývá mu v něm nevolno jako v autě, autobuse nebo letadle (jen ve zcela výjimečných případech). Je prostorný, a pokud není přeplněný, může se s páníčkem sem tam projít, pokud má náhubek, je na vodítku a zaplatili jste za něj jízdné. Za malá a trpasličí plemena máte šanci ušetřit, pokud jsou v přepravce nebo tašce "s nepropustným dnem". Taky hodně záleží na benevolenci průvodčího. Pokud se rozplývá nad roztomilostí vašeho mazlíčka, nechá vás ho volně držet na klíně. Pokud striktně dodržuje přepravní řád, pejsek nevystrčí z přepravky ani fousek.

Totéž pravidlo s náhubky, přepravkami a polovičním jízdným platí i pro autobusy.Pokud víte, že pejsek trpí nevolností, zajděte v dostatečném předstihu před odjezdem na dovolenou za veterinářem a poraďte se, jaké koupit léky proti kinetóze a jak je použít. Dejte pozor na správné dávkování, rozhodně nepřekračujte doporučené množství, dbejte na správný čas, kdy před cestou lék podáte. Zvracející pejsek už lék nedokáže přijmout a bude zbytečně trpět. Nezkoušejte podávat léky určené lidem podle vlastního uvážení.

Kinetóza vzniká, pokud nemáme (jedno jestli pes nebo člověk) pevnou půdu pod nohama a nemáme šanci se zaměřit pohledem na vzdálený pevný bod. Proto kromě léků zkoušejte přimět pejska, aby se s vámi díval z okna, určitě se mu uleví. Mí psi měli ve zvyku sedat pod zadním oknem, koukat po krajině nebo ji sledovat z mého klína a kinetóza se nedostavila.
Pokud cestujete autem, můžete udělat přestávky podle svých i psích potřeb. To je velká výhoda. Nevýhoda je hrozba kinetózy jako při cestě autobusem. Pokud máte velkého psa, který sedí vzadu v zavazadlovém prostoru, je určitě dobré jeho i sebe chránit sítí, která ho oddělí od řidiče. Malého psa přepravujte v přepravce. Také vodítka určená pro přepravu autem doporučuji. Chrání zdraví vaše i psí.

Letecká doprava je pro páníčka i pejska méně příjemná v tom, že nemohou cestovat společně. Všechna zvířátka cestují v přepravním prostoru určeném jen pro ně a pečuje o ně školený personál. Takže léky a vše potřebné zařiďte předem a těšte se na setkání na letišti.
Při cestě do ciziny nezapomeňte mezinárodní očkovací průkaz a předem pejskovi zajistěte všechna očkování, bez kterých ho do dané země nepustí.
Při každém způsobu cestování dbejte na pitný režim, venčení s proběhnutím a v horku na chlazení, ke kterému postačí malý rozprašovač s vodou na zkropení kožíšku. Myslete i "na nejhorší" a mějte při ruce sáčky a hadr v případě, že bude nutné dopravní prostředek po pejskovi uklidit. Sami se obrňte trpělivostí a optimismem. Víte, že pes vaši náladu vycítí a prožívá podle toho dobu nutnou k přepravě.
Zdroj:Hafici.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama