Téma měsíce:cestování se psem-úpal

17. června 2011 v 16:58 |  Téma měsíce
Dovolená s sebou přnáší také riziko přehřátí.
Na hafici.cz jsem vám našla co to je vlastně úpal a jak ho případně jakoby vyléčit..
Zdroj:Hafici.cz


Úpal je celkové přehřátí organismu, které může vést k bezprostřednímu ohrožení života. K úpalu u psa nejčastěji dochází při cestování. Pro cestování autem je v létě nejvhodnější doba brzy ráno a večer, kdy už není příliš horko. Nenechávejte svého psa za jízdy u otevřeného okna, mohl by tak nastydnout nebo dokonce dostat zánět uší či očí. Důležité je, aby měl pejsek dostatek čisté vody a také pohybu. Nemůžete čekat, že pes vydrží několik hodin nenuceně sedět, proto je třeba dělat časté zastávky a dát psovi prostor k proběhnutí.

Pokud je pes z jízdy rozehřátý, můžete mu hlavu a krk polévat odstátou (ne příliš studenou) vodou. Pejska nakrmte několik hodin před cestou, během jízdy mu však najíst nedávejte, předejdete tak žaludečním nevolnostem, kterými by váš pejsek mohl začít trpět.

Psa nikdy nenechávejte samotného zavřeného v autě, v létě teplota v autě rychle stoupá a mnohdy může dosáhnout i 60°C, stejně tak jako v zimě může snadno klesnout až pod bod mrazu. Psi mají omezenou schopnost termoregulace, nepotí se po celém těle jako lidé, potní žlázy mají pouze na čenichu a polštářcích pacek, obranou je pouze změna dechové frekvence.

Pokud je to možné, nechávejte svého psa ve stínu a na čerstvém vzduchu, nikdy ho nenuťte sedět na přímém slunci.

V horkých letních dnech se se psem choďte koupat. Pokud nemáte možnost jít se psem k rybníku, kde by se mohl vyřádit a ochladit, snažte se ho alespoň občas polít vlažnou vodou. Vodou polévejte hřbet a krk, mokrého psa pak nenechávejte na silném slunci, nezavírejte ho ale ani do chladné místnosti, kde by mohl nastydnout.

V létě je vhodná doba nechat psa ostříhat, srst udržuje horkost a tím může snadno dojít k přehřátí. Nemáte-li výstavního psa, u kterého se musí dodržovat daný sestřih, můžete svého pejska nechat libovolně ostříhat na krátko, aby mu bylo v horkých dnech alespoň trochu příjemně. Pokud máte "naháče" kterého žádná srst nekryje, nezapomínejte ho několikrát denně potírat opalovacím krémem s vysokým faktorem, pejskova jemná pokožka by se mohla na slunci spálit a pes by pak velmi trpěl.

Bez stínu a dostatku čisté vody vašemu pejskovi hrozí přehřátí. Typickým příznakem úpalu je intenzivní těžké dýchání, slinění, funění, mnohdy i závratě. V takovém případě je psa nutné umístit do chladnějších větraných prostor (ne do příliš velké zimy, velké teplotní rozdíly jsou pro psa nebezpečné a velmi riskantní s ohledem na jeho srdeční činnost, ze stejného důvodu ho nenechávejte ani v průvanu), dopřejte mu dostatek odstáté vody (ne ledové), do pití ho však nenuťte a rozhodně mu vodu nelijte do krku, psa pouze slovně povzbuzujte. Pokud má pejsek potíže s dechem a nedaří se mu postavit se na nohy, mírně ho polévejte vlažnou vodou a packy namočte do vody chladné, jeho tělo se tím rychleji ochladí, voda však nikdy nesmí být příliš ledová.Stabilizovaného pejska je vhodné dopravit na prohlídku k veterinárnímu lékaři, pokud se vám však teplotu pejska nepodaří srazit pod 40°C, je veterinární ošetřenínezbytně nutné!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama