Vše o čipu

9. června 2011 v 15:18 |  Ostatní
Zkopírovala jsem jenom takový ty nejdůležitější a nejzájímavější věci.Metoda radiofrekvenční identifikace (tzv. čipování) je nejmodernější, jednoznačné a trvalé označení zvířat. Od 1.1.2005 platí v Praze obecně závazná vyhláška č.18/2004 Sb. hl. m. Prahy, která, mimo jiné, ukládá chovatelům povinnost trvale označit mikročipem nebo tetováním psa staršího šesti měsíců. Díky tomu pozorujeme zvýšený zájem o čipování psů a zároveň zodpovídáme na velké množství dotazů. Faktem je, že čipování by se nemělo týkat jen psů z velkých měst, protože přináší řadu výhod. Zatoulané nebo opuštěné zvíře, které je označeno čipem, může být ihned identifikováno pomocí čtečky. Po vyhledání příslušného kódu čipu v evidenci se v krátké době zjistí a kontaktuje majitel.

Co je čip a jak se aplikuje ?


Kliknutím zvětšteRadiofrekvenční identifikace - RFID zvířat představuje moderní metodu označování zvířat pomocí tzv. mikročipů. Mikročip je přibližně milimetr široké a centimetr dlouhé miniaturizované zařízení, které je naprogramováno číselným kódem, který je jedinečný a neopakovatelný. Jeho životnost je udávána minimálně 25 let.
Čip se aplikuje na levou stranu krku speciálním jednorázovým aplikátorem dodávaným ke každému čipu. Aplikátor je v podstatě silnější dutá jehla, kterou se čip vpraví do podkoží (podobně jako očkování).
(Na obrázku je čtecí zařízení a sterilně balený aplikátor, který obsahuje čip, součástí balení je čárový kód příslušného čipu.)

Je nutné čipovat psa při cestě do zahraničí?


Kliknutím zvětšteOd 3. července 2004 došlo v souvislostí se vstupem naší republiky do EU ke změnám podmínek při cestování s domácími zvířaty (psi, kočky a fretky). Při každém vycestování si ověřte u SVS ČR, jaké podmínky ke vstupu mají jednotlivé státy, protože i mezi zeměmi EU existují rozdíly v požadavcích. Při vycestování je nutné, aby zvířata měla tetování nebo byla označena mikročipem. Pokud mikročip zvířete nevyhovuje daným normám ISO, musí majitel v době kontroly poskytnout vlastní čtecí zařízení. Při vycestování musí mít majitel, nebo osoba která za zvíře zodpovídá, u sebe pas pro malá zvířata, kde musí být zapsáno toto číslo tetování, nebo číslo mikročipu.


Jaká je cena čipování?


Cena čipování je závislá na konkrétním druhu čipu (s nebo bez antimigrační čepičky), aktuální ceně čipu u dodavatele atp. Na našich pracovištích se cena čipování psů pohybuje okolo 700,- Kč. Jak je již uvedeno v předchozím textu, čipovaným psům poskytuje Magistrát hl. m. Prahy slevu na poplatcích ze psů 350,- Kč dva následující roky po sobě, což cenu čipování zcela nahradí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama